Förstå saker

Skrivet av Emil

När jag loggade in här såg jag att jag hade några påbörjade utkast som jag gjort under hösten, som avbrutits av att jag kanske varit tvungen att hoppa av tåget eller checka ut från hotellet eller nåt, och sen glömts bort.

En början löd ”imorse tog jag e” Sen var det inget mer!

Jag kan inte minnas att jag tagit e under turnéns gång, men det kan ju förklara varför jag haft en lyckokänsla i kroppen då och då som jag inte kunnat förklara på annat sätt!

Eller kanske var det början på ett ord som börjar med e, men i så fall vilket? Imorse tog jag em-guld? Imorse tog jag endogena depressioner på allvar och började plugga kemi? Imorse tog jag estland under mina vingar? Imorse tog jag emilio ingrosso?

Så mycket man aldrig kommer att få veta ens om sitt egna inre liv! Så många dunkla oavslutade meningar i ens utkastmapp as well as i ens inre hjärnhalva. 

När jag läste grekiska i gymnasiet så minns jag hur min grekisklärare, en underbar gammal man som lite såg ut som ett päron, ett väldigt intellektuellt kraftfullt päron, sa om sitt egna liv: 

”När jag var tonåring kom jag fram till att jag skulle ägna mitt liv åt tre saker: att förstå allt om antiken, att förstå allt om vår samtid och att förstå allt om mig själv.” 

Inga låga ambitioner!

Jag minns också att han kände att han hade fixat antiken och samtiden någotsånär färdigt. Och det är ju nog så imponerande tycker jag. Jag har inte ens börjat med stenåldern eller dinosaurietiden. Men jag ska ta tag i det där när turnén är slut. jag lovar.


2 kommentarer till “Förstå saker”

  1. pjär har skrivit:

    imorse tog jag eMiL till mitt hjärta ännu en gång…
    ses snart…kram/p

  2. Tomas har skrivit:

    Min kvalificerade gissning är att du tänkte skriva ”Imorse tog jag en decent på ett jättemysigt ekologiskt café…” Am I wrong? AM I WRONG?!

Skriv något!