Helmut och Selma

Skrivet av Emil, 15 februari 2010

Jag brevväxlade i flera år med ett underbarn från Österrike som hette Helmut.

Vad gjorde Helmut så speciell? På vilket sätt var han ett underbarn? Han var en ganska medelmåttig elev i skolan, han var lagom bra i matte, hyfsat engagerad i samhällsorienterade ämnen, han kunde, som de flesta andra, prata två språk i sexan, tyska och hjälplig engelska och därtill lite köksfranska. Han var tämligen bra på piano, men ingen virtuos och han var helt okej på schack. Inget märkvärdigt så långt alltså.

Men i och med att han brevväxlade med mig kunde han också några ord på svenska. Tiiisdag. Du måste soova. Jag är svejnsk. Var de tre grejer han brukade säga för att imponera på sina klasskamrater. Och som det imponerade! Inte bara på klasskamraterna – det imponerade än mer på hans lärare och skolledningen, så till den grad att han fick hoppa över tre klasser och började gymnasiet redan som tolvåring – han var ju dessutom född sent på året.

Och här uppstår det intressanta. Helmut blev liksom inmålad i ett hörn där han förväntades vara ett underbarn. Även i hemmet pressade hans föräldrar och syskon på. Hela Klagenfurt, där han bodde, började plötsligt utgå från att han var något alldeles speciellt. Folk bemötte honom annorlunda, nästan vördnadsfullt, och han fick undervisning av de mest fantastiska lärare, de största snillen Österrike kunde uppbåda. Visst är alplandet berömt för mindre sköna fenomen som Fritzl och Hitler, men glöm aldrig att även Mozart var Österrikare, där finns utan tvekan resurser i detta land, resurser som nu uteslutande satsades på min forne brevvän.

Och som ni säkert redan räknat ut, så skapade dessa omständigheter ett underbarn av Helmut. Som en självuppfyllande profetia. Av hårda studier, god hjälp och aldrig sinande resurser skapades precis det underbarn man förväntade sig att han redan var.

Och när jag nu för er avslöjar att det är självaste Helmut Benjamin Kolschreiber jag skriver om så är det nog många som hoppar till i favoritfåtöljen och sätter morgonkaffet i vrångstrupen och får borsta av smulorna från sockerkakan från pressväcksbyxorna. Ja, det var han och ingen annan jag pennfajtades med i mellanstadiet; ”Helmut den eminente”, ”Helmut den enastående”, ”Das Phenomen”, det världsgeni som i stort sett prenumererat på Nobelpriset senaste åren och vid det här laget lagt vantarna på alla kategorier utom fredspriset – hittills.

Ändå är det många som inte känner till vad det är Helmut ligger bakom för fantastisk forskning, innovationer och upptäckter. Hans persona som virrigt geni (något han lärde sig att spela av de kulturproducenter som jobbade dygnet runt med hans varumärke) är mer känt än hans otroliga forskningsresultat. Här är ett axplock av vad min gamla brevvän åstadkommit genom åren:

Ni har väl hört ”Alla känner alla i sex led”? Alltså, upptäckten att hela jordens befolkning känner varandra i bara sex led. En svindlande tanke första gången man hör den. Men vem kom på detta? Helmut. Vem kom på att man kan kalla internet för ”nätet”? Helmut. Och oftast när ni läser i tidningen ”Dom har ju kommit fram till att…” så är det i regel Helmut som åsyftas. Det är Helmut som har kommit fram till det. Det är Helmut som är ”Dom”.

Helmuts yngsta syster, Selma, var däremot helt ointresserad av vetenskapliga studier och ägnade istället hela sin barndom åt andlighet och meditation. Hon blev först i Österrike att uppnå Nirvana innan tolv års ålder. Så när ni hör uttryck som ”Det regnar” eller ”Det är natt” och undrar vad ”det” är, så är det Selma som är ”det”. Selma är natt. Selma regnar.


6 kommentarer till “Helmut och Selma”

  1. Sigrid har skrivit:

    Var Helga schizo eller hade han en till syster som hette Selma?

  2. Emil har skrivit:

    Jag får ju egentligen inte ändra någonting i mina rapporter när jag skriver fel, såna är ju reglerna. Men nu gjorde jag det. Ibland är det rätt när det är rätt. En autentisk historia kräver sin korrektur.

  3. Jenny har skrivit:

    …we yield as clouds yield endless rain…

  4. Görel har skrivit:

    Du är så bra på att skriva övertygande saker som du bara kommit på själv. Jag börjar förstå de intervjuare som trodde att allt du skrivit var fantasi.
    Kram!

  5. GAFFE har skrivit:

    Kan du hælsa Selma att hon borde ta det lite lugnare på nederbørdsfronten?

  6. Katrin har skrivit:

    Det är fantastiskt. Selma är fantastiskt!

Skriv något!