Malmöfestivalen och resten av sommaren

Skrivet av Emil

Det blir en endaste skånespelning i sommar och den blir på Malmöfestivalen, så kom dit för guds skull eller för nån annan mer konkrets skull! Som vanligt kör jag festivalens sista kväll.

Malmöfestivalen 27 augusti 19.00

I år tar jag det annars som alla vet väldigt lugnt med turnerandet efter förra årets sjukligt många spelningar och inför nästa års ungefär lika sjukligt många. I sommar blir det därför bara ett fåtal spelningar enligt följande: 5 juni Eskilstuna Världsmiljödagen 13.30 6 juni Göteborg Picnicfestivalen ca 18.00 7 juni Karlstad Tjärnivalen 16/7 Vallåsens värdshus (www.vallasensvardshus.se) 23e juli Queertopia, Norberg ca 23.00

18 & 19 augusti Stockholm Vita Bergen No more Lullabies med bla Ane Brun mfl 19.00 27 augusti Malmöfestivalen 19.00 18e september Stockholm (återkommer om detaljer) Men sen blir det inte så vansinnigt mycket mer! Under tiden får ni följa vad som händer på hemsidan eller här på bloggen eller via röksignaler eller hemliga meddelanden på reklamskyltarna under fotbolls-vm.


9 kommentarer till “Malmöfestivalen och resten av sommaren”

  1. Aron har skrivit:

    Fortsätt skriva (både här och nytt material), turnera och allt annat du vill göra, du är bäst.

  2. Linne har skrivit:

    YES!!! Malmöfestivalen :)
    Men ska du inte ta och komma till Baobab festival i Malmö, skulle ju vara så fint!
    Kram

  3. Lena har skrivit:

    Hej Emil.Precis! fortsätt med bloggandet. Det är alltid fest när det kommer en ny text. Annars förbereder vi oss som bäst här i Norrköping för morgondagens firande av den 23:e.
    Tigerkram.

  4. Jenni har skrivit:

    Men åhhhhh vilken lycka att du ska spela på Malmöfestivalen i år igen. Du var ju nämligen bäst på hela festivalen förra året och nu är jag så lycklig. Helt plötsligt känns det motiverat att jag har tagit den veckan ledigt enbart för att åka ner till festivalen från Växjö! TACK, TACK, TACK!!!

  5. Elsa har skrivit:

    åå du är så underbar emil, blev så glad när jag hörde att du skulle på Tjärnivalen i Karlstad, för jag fastnade verkligen för det du gör när du uppträdde i vår aula några veckor tidigare, fortsätt med det du gör, du är underbar!
    Jag har väntat, på nån såm som du :D

  6. Freja har skrivit:

    Vad roligt att du kommer till Stockholm när jag precis har flyttat dit. Du får gärna skriva lite mer om No more Lullabies för det är lite svårt att hitta info på nätet, får mest upp saker om förra året. Var man fixar biljetter och sådant. ha det bäst!

  7. Agnes har skrivit:

    Emil! Runt klockan 18.10 ikväll hände något märkligt när jag var inne på mitt rum. Trots att dörren var stängd och jag hade musik på tyckte jag mig höra introt till Sländornas stad, efter några sekunder insåg jag att det MÅSTE vara den så jag slet upp dörren och rusade ut för att försöka lokalisera varifrån låten kom. Och, till min förvåning kom den från tvn i vardagsrummet där mina fotbollsnördar till bröder satt och kollade på något sammandrag av dagens VM-matcher på antingen svt1 eller tv4! Alltså, det känns nästan lite för otroligt för att vara sant att Sländornas stad spelades, men jag är faktiskt nästan helt säker på att det var den! Annars har någon snott din musik…
    /Agnes Johansson

    ps. Tack igen för en helt otrolig konsert på Picknickfestivalen. Jag lever fortfarande kvar i minnena där ifrån, du var ju så snäll och jag blir så himla glad när jag tänker på att du tar dig sådan tid för att prata med dom som kommer för att titta.

  8. Lena har skrivit:

    Oh, Agnes lyckans ost. Du upptäckte säkert ett av dom hemliga meddelanden som Emil utlovat.

  9. Emil har skrivit:

    Lena, du ligger alltid steget före!

Skriv något!